Kuna mängin hobina võrkpalli, siis mõlkus mõte juba pikemat aega loenduri järele, mis aitaks seisu meeles hoida ning loendada. Õppeaine “Tooteloome ja leiundus” raames tuli koostada leiutis või toode, seega sain motivatsiooni selle loendurimõtte realiseerimiseks. Antud loendur aitab lahendada neli põhiprobleemi:

  • skooride sassiminek või ununemine;
  • kõigil mängijatel puudub teadmine hetkeseisust ja puudub selle üle pidev kontroll;
  • seisu meeleshoidmine kurnab inimmälu ning tekitab stressi;
  • puudub kõigile kiire ülevaade kellaajast.

Loendurile tegin pleksiklaasist karbi, et oleks kõik ilusti näha. Alguses proovisin tikksaega pleksiklaasist paneele välja lõigata aga see oli jama, sest plastik kippus sulama minema, lisaks kriipis tikksae tald pinda. Teisena proovisin rauasaega, millega oli tulemus üpriski hea, kuid nõudis liiga palju vaeva. Lõpuks võtsin vana hea raua lõikamise kettaga rellaka, millega oli kõige lihtsam seda lõigata. Karp sai kokku liimitud, kuid fikseerimiseks oli vajalik kasutada ka kruvisid.

Loenduri trükkplaat sai Mektorys välja freesitud ning kodus jootsin komponendid peale. Tudengile kohaselt kasutasin kalli jooteaurude imuri asemel tavalist arvuti toiteploki ventilaatorit, mis täitis oma ülesannet uskumatult hästi. Loenduri plaat koosneb (vt. vasakult loenduri komponentide jooniselt) 0,5 A kaitsmest, 5 V väljundpingega pingestabilisaatorist, 433 MHz vastuvõtjast, RTC ehk kellast, Arduino Nanost ning peotäiest takistitest ja transistoritest, mis lülitavad leede. Kuna tahtsin teha loenduri kaugelt juhitavaks, siis kasutasin odavat 433 MHz saatja ja vastuvõtja paari, millele tegin veerandlainepikkused antennid külge. Lisaks eelnevale on karbil veel kaks lülitit. Külgmine on toitelüliti ning pealmine mängija/kasutaja asukohta arvestav lüliti. Kui mängija vahetab poolt, siis saatjal nupud vahetuvad, tekitades nii segadust ning rikkudes lihasmälu, kuid selle lülitiga on võimalik seda vältida, sest vahetab poolte näidud omavahel ära, jättes nii saatja nupud samaks. Toiteallikaks kasutan Makita 12 V akutrelli akut, mis on vanast trellist üle jäänud.

Loenduri plaadi jootmine

Loenduri plaadi jootmine

Loenduri komponendid

Loenduri komponendid

 

Saatja komponendid

Saatja komponendid

Saatja pole veel täielikult valmis ja asub praegu leivalaual. Saatja koosneb Adafruit Trinket Pro mikrokontrollerist, indikaatorleedist, mis süttib kui andmeid edastatakse, 433 MHz saatjast, kahest kõrvutiolevast skoori muutmise nupust ning ühest eraldipaiknevast lisanupust, millega on võimalik skoori alla lugeda ning kella kuvada. Kogu see kooslus on kavas ära mahutada käekella sisse, kuid mikrokontrollerina kasutaks siis ATtiny85-te. Ainukeseks murekohaks on praegu saatja antenn, mida ei tahaks kuhugi väljaulatuvaks jätta.

Huvi korral on loenduri ning saatja Arduino keelsed programmikoodid leitavad allpool, enamjaolt on need foorumitest leitud koodijuppidest kokku klopsitud, sest pole mõtet ise hakata jalgratast leiutama.

Tegin selle aparaadi tööst ka väikse demovideo.