Indikaatorlampi tutvustati esimest korda 1955 aastal nixie_final_serebyHaydu vendade labori poolt. Hiljem müüdi  lahendus Ameerika Burroughs ettevõttele kes pani indikaatorlambi kaubamärgi nimeks NIXIE. Indikaatorlamp NIXIE on elektrooniline seade, mis koosneb ühest anoodist ja mitmest katoodist ja võimaldab kuvada (olenevalt tüübist) nii numbrid kui tähti. NIXIE tüüpi indikaatorlampide tootmine lõpetati 1990 aastal. Seega sellist indikaatorlampi nähes võite olla kindel, et tegemist on osakesega ajaloost. Aastatel 1950 – 1970 oli NIXIE indikaatorlambid ühed põhilised info edastamise vahendid mõõteriistade ja arvutite ekraanidel. Peale seda kui indikaatorlampide tootmine 1990 aastal lõpetati on need lambid muutunud tõeliseks rariteetkaubaks millest retro-elektroonikud armastavad endale ehitada kellasid.

Selleks, et SINAGI saaksid omale tõelise retrokella olen koostanud skeemi, mille kokkuladumine ei vaja suuri oskusi ja eelteadmisi.  Skeem on projekteeritud nii, et puudub ka igasugune vajadus programmeerimise järele. Laod lihtsalt komponendid skeemile kokku, joodad kinni ja ongi valmis. Vastavalt oma maitsele on võimalik kujundada ka korpus.

“Nixie tube clock” kella komplekt sisaldab: 

  • kahepoolset trükkplaati
  • elektroonilisi komponente (takistid, kondensaatorid, trafod jne.)
  • NIXIE IN-12B tüüpi indikaatorlampe
  • indikaatorlamide pesasid
  • toitejuhet

Skeemijupid

Esimene katse ühe numbriga: Katsetamine käis mitmes etapis. Kõigepealt panin skeemile minimaalse vajaliku arvu loogikakive … Seejärel kontrollisin juhtimisloogika ära väga madalal pingel, et teada saada ega kusagil lühist ole. Kui selgus, et ei ole, tõstsin pinge 5 V-ni. Seejärel dekteerisin ostsilloskoobiga kuidas käitub kvarts ja mis sealt välja tuleb. Kui selgus, et kvarts läheb resonantsi ja juhtimisloogika üldises plaanis töötab, lülitasin 170 V peale ja oh imet … Hakkaski tööle !
IMG_8270-2
Siin on näha esimese prototüübi tööpõhimõtte seletus:
https://www.youtube.com/watch?v=aswM_6fM10s
Kui oled huvitatud sellise kella ehitamisest siis võta ühendust info@skeemipesa.ee