Usun, et paljudel on probleemiks see, et helista oma pruudile palju tahad, telefonitoru ta ikka ei tõsta. Selle probleemi lahendamiseks panin kokku ülilihtsa mobiiltelefoni detektori mis ei vaja välist toiteallikat. Detektor koosneb jupist vasktraadist, dioodist ja praegu ajutiselt paigaldatud valgusdioodist. Mobiiltelefoni töösagedus Euroopas on enamasti kas 900 või 1800 MHz. Kui meil on teada töösaagedus, siis saame välja arvutada lainepikkuse. Lihtsustatult võiks seda arvutada nii:

λ (m)= valgusekiirus (m/s) / sagedus (Hz)

λ (m)= 300 / 1000 = 0,3 m = 30 cm

Kuna otsustasin teha kandilise kontuuri siis saan ruudu külje pikkuseks 30/4=7,5 cm. Need mõõdud ei pea olema valitud kriitilise täpsusega.

Kuidas see töötab?

Kui panna mobiiltelefon aktiivsesse helistamise režiimi hakkab mobiiltelefoni antenn kiirgama elektromagnetvälja. Ajas muutuv magnetväli induseerib vasktraadist vahelduv-elektromatoorjõu millega kaasneb vahelduvvool.  Kuna meil on ahelas diood siis indutseeritud vahelduvvoolu üks poolperiood lõigatakse ära ja teine poolperiood alaldatakse alalispingeks. Alalisvool läbides valgusdioodi paneb selle põlema.

Piisab ainult sellest kui ühendada valgusdioodi asemele korralik võimendi, mille väljundisse panna suur pasun (näiteks Ikarus bussi oma)  ja võid kindel olla, et pruut su kõnet juba maha ei maga…

Video: