Holland on tuntud tulpide ja puukingade poolest, Amsterdam ilmselt ka oma vabameelse suhtumisega kanepisse. Seetõttu tundus kummaline, kui märtsi lõpus paigaldati Hollandis paikneva Delfti Tehnikaülikooli juurde hiiglaslik küüslaugupress. Kas tõesti on hollandlased otsustanud loobuda oma kanepilembusest ning panustada mehiselt küüslaugu tarbimisse?

EWICONi tuulegeneraator

Siiski mitte… Tuleb välja, et Delfti ülikooli teadlased on otsustanud leiutada kummalise liikuvate osadeta tuule-elektrigeneraatori. Kui enamik tuuleturbiine genereerivad elektrit läbi mehaanilise liikumise, siis EWICONi (lühend sõnadest Electrostatic WInd energy CONvertor) nimeline lahendus tekitab energiat laetud osakeste vahendusel. Antud juhul on laetud osakesteks veepiisad. EWICONi generaatori konstruktsioon koosneb terasest raamist, mille külge on horisontaalselt paigaldatud mitmed isoleeritud torud. Igas torus on elektroodid ning pihustid, mis pidevalt  väljastavad õhku positiivselt laetud veeosakesi. Olukorras, kus tuul puhub veeosakesi eemale, tekitatakse pinge muutumisel elektriväli, mida saab lõpuks ülekanda jaotusvõrku igapäevaseks kasutuseks. Energiaväljund ei sõltu mitte ainult tuule kiirusest, vaid ka veepiiskade arvust ning elektrivälja tugevusest.  Detailsemat tööpõhimõtte kirjeldust võib näha allpool olevast videost.

http://www.youtube.com/watch?v=C_zAUzxOiSU

Liikuvate osade puudumine vähendab seadme poolt tekitatavat müra ning vibratsiooni, mis on probleemideks tuulegeneraatorite kasutamisel asustatud piirkondades.  Hetkel on EWICONist valminud vaid pisikese suurusega prototüüpe, mis suudavad tekitada umbes 15-16% samaväärse traditsionaalse tuuleturbiini poolt genereeritavast energiast. Idee tutvustamiseks ning uute uurimistöö jätkamiseks vajalike rahastamisallikate leidmiseks ongi Delfti ülikooli ette paigaldatud nüüd tähelepanu võitmiseks suur makett.

Skeemipesale meeldivad innovatiivsed ideed, kuid samuti tekitavad need küsimusi. Kui palju on antud seadme veetarve ning kuhu see vesi lendub? Kas näiteks inglased oleksid oma suhteliselt vesistes oludes valmis kasutama taolist lahendust päikesepaistelisel, kuid tuulisel päeval? Mida arvad Sina? Jaga oma mõtteid meie kommentaariumis!

Kasutatud allikad:
http://www.dvice.com/2013-4-3/bladeless-wind-turbine-works-without-any-moving-parts
http://www.gizmag.com/ewicon-bladeless-wind-turbine/26907/
http://www.ewi.tudelft.nl/en/current/ewicon/
http://www.tobiasbuckell.com/2013/04/03/bladeless-windmill-ewicon/