Mina olen Norman. Olen elektriajamite ja jõuelektroonika teise kursuse tudeng ning mul õnnestus osa võtta esimesest Skeemipesa töötoast “Transistor-helivõimendi“. Ühtlasi oli see üldse minu esimene kogemus elektroonika kokkujootmise vallas. Pärast töötuba olid emotsioonid laes ja suur tahtmine veel midagi ehitada. Avastasin, et sõbral on varsti sünnipäev tulemas ning mõtlesin, et võiks talle kinkida midagi oma kätega tehtut. Vaatsin veidi netis ringi, et leida midagi algaja võimetele sobilikku. Pikalt ei pidanud otsima kui koperdasin kusagil foorumis väikese 0,5 W kitarrivõimendi “Noisy Cricketi” otsa. Kõik tundus vägev ja hakkasingi siis juppe kokku ostma. Projekti kogumaksumus oli umbes 25 eurot.

Skeem:

skeem

Skeemis kasutatav mikroskeem LM386 või JRC386 on mõeldud madala pingega heliseadmetesse võimsus-võimendiks. Seda toidetakse 6. jalast, antud juhul 9 voldiga. Jalast 2 tuleb sisse signaal, mida võimendatakse. Jalgade 1 ja 8 vahel olev potentsiomeeter on Gain’i reguleerimiseks. Jalgade 5 ja 7 vahele on ehitatud Grit mod, mis annab helile natuke vunki juurde. Jalast 5 tuleb välja võimendatud signaal.

Väljatransistori MPF102 või 2N5951 kasutatakse eelvõimendina. Kuna oomipoes ei müüdud kumbagi varianti, siis kasutasin nende asemel hoopis J310. Sisendahelale järgnev potetsiomeeter VR1 on helitugevuse reguleerimiseks ning VR2 on tooni reguleerimiseks.

Kuidas mul see ehitus välja tuli on näha järgmises videos. Videos ei kõla asi nii nagu päriselus (päriselus on parem ;))