Tulevikus terendav fossiilsete kütuste otsalõppemine paneb insenere otsima efektiivseid alternatiive energia tootmiseks. Tuuleturbiinid on tänasel päeval maailmas suhteliselt levinud, kuid neil on mitmeid probleeme. Tuulejõul liikuvad tiivikud tekitavad müra. Samuti on nad ohtlikud lindudele, kes neile otsa lennates hukkuvad.  Lisaks pole tuuleturbiinide kasutegur kõige suurem – sellele seab oma piirangud Betzi seadus.

On selge, et kogu tuule energiat ei saa ära kasutada. Vastasel juhul oleks tuule kiirus tuuleturbiini rootori taga võrdne nulliga, kuna kogu kineetiline energia kantaks üle rootori mehaanilisse liikumisse. Niisama palju kui tuult labadele langeb, peab peale rootorit ka edasi liikuma. Seega saab tuule liikumisest maksimaalselt ammutatav energia olla 0% ja 100% vahel. Antud suuruse on välja arvutanud Saksa füüsik Albert Betz oma 1926. aastal ilmunud raamatus “Wind-Energie”. Suurim energiakogus, mida on võimalik tuulest saada Betzi seaduse kohaselt, on 59,3 % tuule kineetilisest energiast. Reaalses elus pole maksimaalne väärtus saavutatav, kuna mängu tulevad vältimatud pööriskaod. Kõige kaasaegsemad tuuleturbiinid suudavad energiaks muundada 75 kuni 80% teoreetilisest maksimumist.

Saphon Energy on lagedale tulnud väljakutsuva ideega, mis võimaldab energiaks muundada rohkem energiat, kui Betzi seadus lubab. Uued tiivikuteta tuulegeneraatorid meenutavad suuri päevalillesid, mis liiguvad tuulekäes edasi ja tagasi. Taoline liikumine muundatakse mehaaniliseks energiaks kolbide vahendusel. Need tekitavad hüdraulilist rõhku ning hüdrauliline mootor ja generaator muundavad rõhu elektriks. Kui elektritoodang ületab tarbimist saab ülejäägi salvestada hüdraulilisse akumulaatorisse hilisemaks kasutuseks.

Saphonian tiivikuteta tuuleturbiin

Turbiini leiutaja Anis Aouini väitel on teise põlvkonna prototüüp 2,3 korda efektiivsem ning maksab poole kaasaegse tuuleturbiini hinnast, kuna puuduvad tiivikud ning käigukast. Tuleb tunnistada, et Saphon Energy tuuleturbiinid näevad välja pisut kummalised ning seda eelkõige tuule käes (vaata allpool olevat video). Mis saab nendest tugeva tormi korral? Kas mastid peavad tuule poolt tekitatavale survele vastu? Või võib peale tormi lugeda ajalehest uudiseid lendavate taldrikute massilisest invasioonist planeedile Maa? Avalda arvamust meie kommentaariumis!

http://www.youtube.com/watch?v=H2IeCJiddQg


Kasutatud kirjandus:
http://interestingengineering.com/next-generation-bladeless-wind-turbines-go-saphonian-on-us/
http://www.tehnikamaailm.ee/est/tm/2005/11/?headerID=137
http://www.tuuleenergia.ee/uploads/File/l%C3%B5put%C3%B6%C3%B6%20Oleg%20Tsernobrovkin%202003.pdf