LM386 ümber on erinevaid minivõimendi variante kümneid, endal on aastate jooksul see mõte korduvalt külas käinud, aga ehitamiseni jõudsin alles siis, kui tekkis võimalus võimendi “kit” postkasti tellida.
Postituses vaataks natuke skeemi tööpõhimõtet ja kuulaks, mis häält ta teeb.

Kõige tavalisem “Ruby” skeem:

ruby

Kuidas töötab?

Sisendpuhver– LM386 sisendtakistus on kitarrivõimendi jaoks veidi väike, suure sisendtakistuse tekitamiseks on skeemi lisatud ühise neeluga FET. Sellise lülituse pingevõimendus on 1 ja vooluvõimendus lõpmata suur. Tegu on nö pingejarguriga, mille väljundpinge on koguaeg sama, mis pinge sisendis, sõltumata sellest, palju voolu tarbib järguri järel olev koormus. Transistori järel on võimendi esimene kõrgpääsfilter, mille lõikesagedus sõltub volüümipote asendist ja on umbes 360Hz juures. Volüümipote reguleerib signaali amplituudi 386 sisendis.

Võimendi – võimendi on ehitatud LM386 peale ja skeem on andmelehest üle kantud. Võimendusteguri määrab takistus pin1 ja pin8 vahel.

Koormus – koormuseks on helivõimendil tavaliselt kõrlar, aga lm386 ja kõlari vahel on veel kolm komponenti. Esiteks üks Boucherot cell, mis tagab selle, et võimendi näeb püsivalt sarnast koormust. Teiseks 220uF kondensaator, mis tekitab kõlariga koos teise kõrgpääsfiltri lõikesagedusega 90Hz, see filter kaitseb kõlarit juhusliku alalisvoolu või madalsagedusliku müra eest.

Mil moel erineb minu võimendi ülal olevast skeemist?

Kõrvaklapiväljund – kasutasin lülitiga 3,5mm pesa. Klapiväljund on skeemi ühendatud samamoodi nagu kõlariväljund ja pesas olev lüliti valib kahe väljundi vahel. Lisaks on klappidega jadamisi pandud väike koormustakisti(10Ohm), et vähendada klappide helivaljust. Lisakoormuse suurus sõltub klappidest ja kasutaja eelistustest.

Bassman mod” – See mod teeb võimendi natuke basskitarrisõbralikumaks. Gainipote asemele panin takisti suurusega 2,2kOhm, see viib võimendi gaini väiksemaks ja võimendi “draivib” vähem. Lisaks nihutasin esimese kõrgpääsfiltri lõikesageduse madalamale, umbes 200Hz juurede.

Toiteahel – Toiteahela sulgemiseks kasutasin sisendiks stereopesa. Pesa “sleeve” on ühendatud seadme maaga ja “tip” kannab signaali. “Sleeve” on ühendatud toite “-” klemmile. Kui nüüd kitarrikaabel (TS) sisendisse pannakse, ühendatakse pesa “sleeve” ja “ring” omavahel kokku ja toiteahel sulgub. Lisasin skeemi ka led’i.

Heli

Võimendi mängib täitsa edukalt ära 4-keelse basskitarii sagedusala, klapivõimendina täitsa asjalik. Suure tundlikusega 1×12″ kõlariga koos on helivaljust piisavalt akustiliseks jämmiks.
Võimendi hakkab draivima siis, kui volüümipote on keeratud umbes 80% peale, või rohkem. Võimendi ja draiv on tugevalt mõjutatud mängimise dünaamikast.

  1. Ruby võimendi kodulehekülg:  http://www.runoffgroove.com/ruby.html
  2. Kiti koostas: https://www.facebook.com/VanDaalElectronics