Uudised:
18. November 2018, 10:50:07

Autor Teema: Võimendi MFA-1200 2x50W defekt  (loetud 8381 korda)

Eemal raulino

• Uustulnuk
  • *
  • Postitused: 6
Võimendi MFA-1200 2x50W defekt
« : 18. Mai 2015, 23:52:25 »
Tere,
minu esimene postitus selles foorumis, loodan et ei riiva kellegi silma ega kõrva terminite kasutusel ja postituse vormistamisel.

Madalsagedus-helivõimendi  2x50W (võimalik ka, et 10W,  sest lõppvõimendi plaadil seisab mikroskeem  https://plus.google.com/photos/112351111238315206834/albums/6150281491838810177?authkey=CKyGrKGQ8aO6fw
TDA2004R - autoraadiote lõppvõimendites kasutatav ja andmelehed pakuvad väljundvõimsuseks 2 x 10W.
Kaks probleemi:
1. madalsageduslik undamine 220V võrgust toitmisel (helitugevuse potekas min. peale keeratud, ilmselt pärast alaldisilda 2700 mkF kondensaatori mahtuvuse vähenemine)
2. Sisselülimisel tugev ''mütakas'' kõlaritest - millised oleks lihtsamad võimalused sellest vabaneda?

Kas olen kehv ''guugeldaja'', aga skeemi ma selle võimendi kohta ei leidnud. Esimese probleemi arvan, et lahendan ''tunde'' järgi - vahetan kõige suurema ja paar keskmist ''kasvu'' kondensaatorit uute vastu. Teine küsimus tahab aga asjatundjate nõuannet ... ja võimendi skeem kuluks marjaks ära, oleks nagu rohkem teaduslik lähenemine lahenduste leidmisel.

Tänan, kes leiab aega vastata.

« Viimane muutus: 18. Mai 2015, 23:54:24 raulino »

Eemal Vootele

• Uustulnuk
  • *
  • Postitused: 3
Re: Võimendi MFA-1200 2x50W defekt
« Vastus #1 : 19. Mai 2015, 03:45:19 »
Probleem on tegelikult selles, et paari-kolmekümne euro eest (just niipalju see nimetatud "võimendi" ka maksab) korralikku asja ei saa. Sellised pillid valmistatakse iga senti kokku hoides, kasutades suure puisteväljaga trafosid, väikeseid kondensaatoreid, odavaimat getinaksplaati ja tihti on puudulikku jahutusradiaatorit kompenseeritud ühe undava ventilaatoriga.

Ohumärk on ka sõna "Karaoke", mis tähendab jaapani keeles "see pill on mõeldud lihtsalt purjuspäi kaasajorisemiseks, kvaliteeti siit loota ei anna"

Ka võimsusega valetamine on märk sellest, et tegu on petukaubaga.

Kas sellest saab asja? Ja jah ja ei. Sellisest toorikust aretamisega võib tegeleda siis kui Sa oled masohistlike kalduvustega fanaatik, kellele meeldib sitast saia (õigemini sepikut) teha, kelle eelarve on väga piiratud ning nõudmised kvaliteedile ei ole kuigi kõrged (kuulad 64...112kbit MP3 või netiraadiot). Samas ei ole müradest lahtisaamine just raketiteadus ning suure tõenäosusega piisab kondensaatorite väljavahetamisest korralike vastu ning juhtmete ja varjestuste ümberorganiseerimisest.

Sisselülitamisel tekkiv "mütakas" tekib siirdeprotsessidest ning sellest lahtisaamine nõuab skeemitehnilisi muudatusi. Kõige lihtsam on kõlarid taha lülitada läbi relee, mida juhitakse mõnesekundilise viitega võimendi sisselülitamisel. Sama süsteemi kasutatakse ka kõlarite kaitseks ülekoormuse ja/või alalisvoolu eest (võimendi riknemisel ning alalispinge ilmumisel väljundisse lülitatakse kõlarid lahti). Selliseid mõne transistoriga skeeme leiab googeldamisega alustades ja vanade "Radio" ajakirjadega lõpetades.

https://www.google.ee/search?rls=en&q=speaker%20delay%20relay&ie=UTF-8&oe=UTF-8&gws_rd=cr

Eemal Stern

• Noorliige
  • **
  • Postitused: 74
« Vastus #2 : 19. Mai 2015, 11:09:36 »
Skeemi ma ei leidnud aga vaatasin pilte googlest ja väga lohakas montaaž, liimiga plögatud ja see radikas on isegi 2x10 W jaoks vähe.
Selline montaaž ja väljundvõimsuse(ja ka muude parameetrite) valetamine minujaoks näitab ostja/tarbija suhtes austuse puudumist.
Selline seade on ainult raha pärast ehitatud.
TDA2004R on B klassi võimendi.

Selle mütaka, mis väljundis tekib, vastu võiks võidelda hoopis lülitiga, millest väljund läbi jookseb.
Tundub ressursi ja aja raiskamine sinna korralik kaitse/viivitus süsteem ehitada aga kui on huvi  ja aega pusida siis miks mitte.
« Viimane muutus: 19. Mai 2015, 11:15:29 Stern »

Eemal raulino

• Uustulnuk
  • *
« Vastus #3 : 19. Mai 2015, 15:35:23 »
Aitäh vastuste eest! Kuna võim kingitud, siis kingitud hobuse suhu ei vaata - aga kirjutajatega täitsa nõus: kvaliteetseade see muidugi ei ole, aga tahaks teha korda niipalju kui võimalik vastavalt oskustele ja võimalustele. Kondensaatorid vahetan juba täna. Pisike skeem montaažiplaadi peal kokku joota ei ole ka probleem,  kui aga 12 v relee 2 paari ümberlülituvate kontaktidega leian. Ega peale sportliku huvi ma ise ka ei näe, lihtsalt pole aastaid jootekolbi käes hoidnud ja äkki tekkis taas huvi. Oma 30 aastat tagasi sai autoelektroonikaseadmeid remonditud, kui tulid esimesed elektroonilised pingeregulaatorid ja süütekommutaatorid ja kojamehereleed jne. 90-ndatel täitus turg aga tagavaraosadega ja ''põlveotsas'' tegijate vastu huvi langes. Pensionieelikuna tahan tegeleda asjadega, mis kord huvi pakkusid ja seepärast niisugune ettevõtmine.

Kui jään millegiga hätta, võtan ühendust.

Tänan veelkord vastajaid.

Eemal raulino

• Uustulnuk
  • *
« Vastus #4 : 20. Mai 2015, 01:52:17 »
Tere,
Olengi uuesti nõu küsimas. Vaadake viiterelee skeeme, kas mul on õigus, et ühel on väike näpukas? ... ja kas parandus on õige?

https://plus.google.com/photos/112351111238315206834/albums/6150718141392577073?authkey=CJmSxIq3muS-vQE

Eemal Vootele

• Uustulnuk
  • *
« Vastus #5 : 20. Mai 2015, 02:03:38 »
Olengi uuesti nõu küsimas. Vaadake viiterelee skeeme, kas mul on õigus, et ühel on väike näpukas? ... ja kas parandus on õige?

Originaalskeem on pisut mõttetu - kahe paari releekontaktidega lülitatakse ühe kanali mõlemat kõlarijuhet ja sealjuures vahetatakse veel polaarsus ka ära. Vaata skeemi tähistusi ja noolekese suundasid (in ja gnd in, out ja gnd out) ja kõik saab selgeks.

Ei, ka parandus ei ole õige. Kõlarite lühistamine ei ole hea mõte võimsa alalisvooluimpulsi mahasurumiseks. Sellega võid rikkuda väljundi. Õige oleks panna võimendi kummagi kanali (+) väljundi ja kõlari vahele üks relee C-NO kontaktipaar ja groundi üldse mitte torkida. Skeem teeb seda, et hakkab toidet peale andes laadima kondensaatorit C2. Umbes 3...5 sekundi pärast (sõltuvalt R1 C2 väärtustest), kui mütakas on ära käinud, lülitatakse relee sisse ja ühendatakse kõlarid võimendi taha.
« Viimane muutus: 20. Mai 2015, 02:05:44 Vootele »

Eemal Stern

• Noorliige
  • **
  • Postitused: 74
« Vastus #6 : 20. Mai 2015, 10:00:24 »
Kui juba ümberlülitavate kontaktidega relee on kasutada siis sedasi:

"NO" kontaktidele tuleb lõppvõimu väljundist,
"C" (COM) kontaktidelt väljub kõlari ühenduse pesasse,
"NC" kontaktid on massiga ühendatud.

Relee mähis võiks olla kollektoriahelas.
« Viimane muutus: 20. Mai 2015, 10:03:39 Stern »

Eemal raulino

• Uustulnuk
  • *
« Vastus #7 : 20. Mai 2015, 12:01:26 »
Kui aruteluks läks ja foorumlastel on viitsimust vastata, siis mina sain algsest skeemist aru nii, et relee on juba rakendunud (toiteahel on suletud ja eeldame, et toiteallikal on pinge nii, nagu märgitud). Kontaktipaaride märgistus jäi tollel skeemil arusaamatuks.
Parandasin skeemi veel korra ja mulle tundub, et see peaks töötama. Pinge tekkimisel skeemi otstele laetakse laetakse ''mütakas'' läbi 8 oomiste takistite maha, relee rakendudes ühendatakse taha kõlarid juba ilma siirdeprotsessideta. Kas on õige?

Eemal Vootele

• Uustulnuk
  • *
« Vastus #8 : 20. Mai 2015, 16:15:20 »
Kui aruteluks läks ja foorumlastel on viitsimust vastata, siis mina sain algsest skeemist aru nii, et relee on juba rakendunud (toiteahel on suletud ja eeldame, et toiteallikal on pinge nii, nagu märgitud). Kontaktipaaride märgistus jäi tollel skeemil arusaamatuks.
Parandasin skeemi veel korra ja mulle tundub, et see peaks töötama. Pinge tekkimisel skeemi otstele laetakse laetakse ''mütakas'' läbi 8 oomiste takistite maha, relee rakendudes ühendatakse taha kõlarid juba ilma siirdeprotsessideta. Kas on õige?

Kordan, "mütakat" EI OLE VAJA kusagile "läbi takistite maha laadida". Piisab sellest, kui kõlarid lülitatakse võimendi taha mõni sekund pärast sisselülitamist. Unusta palun maaühendus (gnd) sellest skeemist ära.

Teiste sõnadega, võimendi väljundisse EI JÄÄ mingit jääklaengut, mida peaks maha laadima. Võimendi on võimeline muutma oma väljundi olekut nullist mõlema toitepinge piirinini) helisageduslikus kiirusega ehk 20 000 korda sekundis.

Rohkem ma sedasama juttu selgitada ei kavatse.

Eemal raulino

• Uustulnuk
  • *
« Vastus #9 : 20. Mai 2015, 22:39:48 »

Kordan, "mütakat" EI OLE VAJA kusagile "läbi takistite maha laadida". Piisab sellest, kui kõlarid lülitatakse võimendi taha mõni sekund pärast sisselülitamist. Unusta palun maaühendus (gnd) sellest skeemist ära.

Teiste sõnadega, võimendi väljundisse EI JÄÄ mingit jääklaengut, mida peaks maha laadima. Võimendi on võimeline muutma oma väljundi olekut nullist mõlema toitepinge piirinini) helisageduslikus kiirusega ehk 20 000 korda sekundis.

Rohkem ma sedasama juttu selgitada ei kavatse.

Olgu nii. Detailid on koos, plaadi tegemine on  ühe õhtu töö.

Tänan seletuste ja soovituste eest.