Uudised:
18. November 2018, 09:47:18

Autor Teema: Katuseharja-tuulegeneraator  (loetud 12570 korda)

Eemal Jaanus

  • Uustulnuk
  • *
  • Postitused: 2
Katuseharja-tuulegeneraator
« : 07. Jaanuar 2015, 15:47:52 »
Tere!

Otsustasin siin algust teha ühe avatud projektiga, sest vajan inimesi, kes füüsikavalemitest paremini aru saavad kui mina ja koos saame äkki midagi ka valmis.
Kõigepealt jäi juba ammu ette selline asi http://www.ridgeblade.com/index.html
Kui süveneda, siis tegelikult ainuke viis, kuidas üldse on võimalik väikeses mahus vähegi kasulikult tuuleenergiat toota, nii et generaator ka ära mahub ja samal ajal silma ei riiva ja ka midagi toodab. Eestis levinud 45-kraadine katusekalle suurendab tuule kiirust harjal 2x (kõige parem katusekalle). Katus peab valdava tuule suunaga sobima ka muidugi.
Nüüd on nad saanud selle asja turuküpseks ja seda saab osta, näiteks Poolast. Aga hind on u. 17000 eurot kogu kupatus, kui õieti aru saan. http://www.ekologiczna-polska.pl/ep-en/turbine-ridgeblade/technical-specifications/
Mis kahjuks tähendab, et meie elektrihinna juures ei tasu see end mitte, enne amortiseerub. Muud väiketuulikud tasuvad veel halvemini muidugi. Küsimus on nüüd, kas seda asja on võimalik saada odavamaks ja ma arvan, et on. Homme kirjutan edasi, seni uurige neid kahte viidatud lehte. Kelleltki midagi varastama ei hakka, kasutame lihtsalt põhiprintsiipe - vertikaalse tuuleturbiini katuseharjale pikali panek ei ole patenteeritud, seda on enne ka tehtud, aga mitte nii edukalt.

Jaanus

Eemal Jaanus

  • Uustulnuk
  • *
  • Postitused: 2
Re: Katuseharja-tuulegeneraator
« Vastus #1 : 08. Jaanuar 2015, 11:11:39 »
Lähtekohaks võiksime võtta, et seade toodab 10000 Kw aastas ja kw oleksime nõus tarbima 10 sendiga - 1000 euri eest aastas ja tasuvusaeg peaks olema maks. 10 aastat, hea kui vähem. Siit saab igaüks arvutada, palju seade maksta võiks, et sel mingi mõte oleks. Milleks meile seda energiat võiks vaja minna? Tore oleks, kui maja kütma ei peaks ja tuul seda teeks. Poolakate lehel on graafik kuude lõikes Gdanski kohta - sama tugev tuul on ka meil Lääne-Eestis ja rannikul. Poolakad on küll tõenäoliselt laenanud graafiku inglastelt ja sobitanud selle oma kohaga, aga oluliselt see midagi ei muuda, mõni kuu tuleb veidi rohkem, teisel vähem, sest iga koht on erinev kuude lõikes. Siiski näeme sealt, et energiatoodang kuude lõikes on võrdlemisi ühtlane - kui võrrelda samas oleva päikesepaneelide graafikuga. Sama kehtib ka Eesti kohta ja just talvel on tugevam tuul ja energiatoodang suurem. Madalenergiamaja (kütteenergia vajadus u. 25 Kw ruutmeetrile aastas) kütaks niimoodi ära küll. Kas meil on vaja seda energiat tingimata elektrina? Vist ei ole, oleksime rahul ka soojusega. Generaator ja inverter moodustavad märgatava osa tuuleturbiinide hinnast, poleks vaja akusid ega EE võrguluba. Soovija võib muidugi lisada generaatori ja elektrit toota, turbiini mehhaanilise osa tugevusarvutustest ei pääse ikka, kui tahta seda ise teha ja osta ei taha (keegi ei müü sobiva hinnaga).
Kuidas siis tuulest otse soojust saada? Inglise keeles on seadme nimi eddy current heater ja lugeda saab sellest näiteks siit: http://www.bulipi-eee.tuiasi.ro/archive/2013/fasc.4/p12_f4_2013.pdf Artiklis toodud järeldustega võib ainult nõustuda.
Seade on lihtne, kõrge kasuteguriga ja reguleerib automaatselt turbiini kiirust - mida suurem kiirus, seda suurem takistus.
Nüüd tagasi Ridgeblade turbiini juurde. Piltidelt võib järeldada, et turbiin on suguluses mitmelabalise Savoniuse turbiiniga. Selline turbiin saab kõigi nippide kasutuselevõtmise järel kätte u. 30 protsenti tuule energiast ja mitte rohkem. Millegipärast ei ole nad võtnud eeskujuks Darrieuse turbiini, millega on võimalik saavutada suuremat kasutegurit, lisaks on see vähem materjalimahukas. Põhjus on vist selles, et Ridgeblade meeskonnas on keegi tegelenud turbiinidega väljaspool tuuleenergeetikat ja on nüüd rakendanud oma teadmis ka siin - teistmoodi oleks saanud paremini, lisaks on Darrieuse turbiin hästi läbiuuritud ja ei ole mingi raketiteadus. Et turbiin oleks võimalikult odav (toodaks odavat energiat), peab selles olema ainult niipalju materjali, kui on vaja tugevuseks ja energia kättesaamiseks ja ei grammigi rohkem. Kas sellisel turbiinil peab tingimata olema kogu rootorit läbiv telg? Vist ei pea, saab ka ümbes nii: http://www.google.com/patents/US20100202869 Üldpilt oleks selline, tiibade puhul jääks tavaliste juurde, siin on mingi Savoniuse ja Darrieuse hübriid, mis pole vajalik. Sobib Darrieus hakkab ka ise ringi käima ja kui ikkagi ei hakka, võib lisada jupi klassikalist Savoniust. Jätkub edaspidi.